Brno patří KP a prodloužení v Ostravě

Třemi zápasy čtrnáctého kola pokračovala v sobotu RENOMIA ŽBL. Ve šlágru se v rámci brněnského derby radovalo KP, důležité výhry si pak připsaly basketbalistky Chomutova a pražské Slavie.

Znovu hostující derby

Osmkrát v řadě se v zápasech mezi KP Brno a Žabinami radoval hostující celek a nejinak tomu bylo i ve šlágru čtrnáctého kola, které patřilo v hale Rosnička KP poměrem 83:76. Hostující Královopolanky připravující se na domácí bublinu EuroCupu vlétly do zápasu parádně a po třech minutách vedly 10:0. Až třináctibodové vedení ale nedokázaly hostující hráčky udržet, když poslední tři minuty první čtvrtiny samy prohrály 0:10 a v úvodu druhého období šly Žabiny poprvé do vedení. V ofenzivně povedené čtvrtině z obou stran se skóre převracelo ze strany na stranu, těsný náskok si ale do přestávky přeneslo znovu KP. Žabiny byly ve vedení ještě krátce ve třetí čtvrtině, pak se ale hostující výběr zlepšil hlavně na doskoku a znovu si začal budovat trhák. Z desetibodové ztráty osm minut před koncem se ještě domácí Žabiny dostaly na tři body čtyři minuty před koncem po koši Michaely Vackové, KP ale odpovědělo klíčovými koši a v koncovce také lépe drželo nervy na uzdě.

Královopolanky tak díky 48 doskočeným míčům překonaly 22 ztrát, pomohla také vyšší efektivita při střelbě z dlouhé vzdálenosti. Zápas ale zlomil hlavně skvěl individuální výkon hostující Teniyi Page, která s výbornou úspěšností dala 35 bodů včetně čtyř trojek. Doplnila ji s 13 body Eva Kopecká, ale jinak se zbytek tmu příliš neprosadil. Michaela Vacková vedla Žabiny s 18 body. Na třináct bodů se dostala kromě Natálie Stoupalové také Michaela Vonxdráčková, která je už jen dva body od hranice 2000 nastřílených bodů v ŽBL.

Ostravské drama pro Slavii

V posledních dvou zápasech v Ostravě se pražské Slavii nedařilo a v hale Tatran podlehla, tentokrát si odtamtud veze po velkém boji cennou výhru 82:80 v prodloužení.

Přitom Ostrava po většinu zápasu vedla. Dokázala zareagovat na poveden start Slavie a od závěru první čtvrtiny až do poslední minuty základní hrací doby byla ve vedení, postupně až o devět bodů. Pražanky chybovaly, nedařila se jim střelba a vypadalo to, že prohrají i druhý zápas pod vedením nového trenéra Davida Zdeňka. V dramatickém závěru vedla SBŠ ne celé dvě minuty před koncem o pět bodů, když Slavia zareagovala sérií 6 bodů a Lenka Bartáková dala svému tmu šanci na výhru. Na koš domácí Nikoliny Zubac odpověděla košem s faulem hostující Mariana Opočenská a Slavia byla znovu blíže výhře, než si prodloužení vynutila Tereza Motyčáková. V prodloužení pak Ostrava zaspala start a Slavia si sedmi rychlými body prakticky zajistila vítězství. Ostrava ještě zápas zdramatizovala, pak ale Stella Tarkovičová v klíčovou chvíli ztratila míč a Slavia utekla hrobníkovi z lopaty.

Ostravě nestačilo ani 18 bodů Tarkovičové ani 23 bodů a 14 doskoků Zubac, když jim pomohl vyrovnanější výkon Slavie. Tu vedla s 16 body a 10 doskoky Petra Bakajsová, Lenka Bartáková měla na kontě 12 bodů, 11 asistencí, 8 doskoků, ale také ztracených míčů.

Důležitá výhra Levhartic

Souboj dvou oslabených týmů lépe vyšel Chomutovu, který si doma poradil s Trutnovem hladce 78:56.

V duelu soupeřů, které si z posledního kola odvezly debakly, se od začátku více dařilo Levharticím, které v utkání ani jednou neprohrávaly. Už v závěru první čtvrtiny šly do trháku, krátce poté vedly dvouciferným rozdílem a o svůj náskok už nepřišly. V drtivé druhé čtvrtině vedly skoro až o třicet bodů a Trutnov bez nejlepší střelkyně Kateřiny Kozumplíkové jen těžko hledal odpovědi. Oba soupeři byli jinak statisticky vyrovnané, rozdíl byl hlavně v úspěšnosti střelby, kde Chomutov soupeřky převálcoval a bylo z toho pohodové vítězství.

Trutnov vedla se 16 body zkušená Kateřina Rokošová, 13 bodů dodala kapitánka Michaela Krejzová. Kateřina Bartoňová se blýskla sedmi získanými míči. Trutnov se při zdravotních patáliích opírá hlavně o Annu Rylichovou, která byla tentokrát nejlepší střelkyní týmu s 15 body. Východočešky se budou muset z porážky rychle oklepat, už v neděli v 11 hodin dopoledne je čeká zápas proti USK.